“Informatyka w zastosowaniach pro-audio”
Politechnika Częstochowska, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki
aula B1, al. Armii Krajowej 21 (budynek z kolumnami)
22 maja 2014, 11:00 – 16:30
Wykład będzie skierowany do osób nie zajmujących się dźwiękiem i muzyką, dlatego będzie zawierał wprowadzenie pozwalające zdobyć podstawy oraz zdefiniować pojęcia niezbędne do zrozumienia zagadnień i narzędzi prezentowanych w dalszej jego części.
Celem wykładu jest przedstawienie młodym programistom możliwości i perspektyw zawartych w branży około-muzycznej i dźwiękowej. Aby było to możliwe omówione zostaną główne gałęzie wspomnianego sektora, z naciskiem na najbardziej rozwojowe – ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia specjalistycznego oprogramowania oraz narzędzi w formie wtyczek programowych czyli tzw. pluginów, a także urządzeń opartych na układach programowalnych takich jak konwertery AD/DA, sterowniki MIDI, procesory dźwięku i efekty.
O dźwięku i muzyce nie sposób mówić nie prezentując tego w praktyce, dlatego zdecydowałem się umieścić w sali wykładowej jedne z najwspanialszych głośników jakie kiedykolwie zostały skonstruowane Dunlavy Audio Labs SC-IV.
Pokażę od początku do końca jak w oparciu o najnowsze technologie informatyczne sprawnie można zrobić nowy utwór, rozbiorę na części i zagram na żywo conajmniej 3 kompozycje: utwór oparty na przetworzeniach plików audio, kolejny zrobiony wyłącznie na instrumentach virtualnych, samplerach, napisany w MIDI oraz mashup z nagrań z ostatniej sesji 333flow.com.
Zaprezentuję też rzecz zwykle niedostępną i publiczności nieznaną – ‘nieobrobione’ nagrania jakie artyści wysyłają do studia jeszcze przed konsultacjami miksu i masteringiem, opowiem o procesach z jakich postprodukcja się składa i puszczę jej efekt końcowy, co będzie jednocześnie światową prapremierą najnowszych dokonań zespołu Acreaturas z San Francisco, nad którymi pracę w studiu skończyłem ledwie kilka dni temu.
Wstęp na wykład jest otwarty i darmowy. Zapraszam serdecznie! Poniżej umieszczam konspekt, przy czym zastrzegam sobie prawo do zmiany kolejności omawianych tematów, dodania nowych oraz używania konstrukcji dygresyjno-szkatułkowej:)
1. Skrócony rys historyczny, opisy poszczególnych etapów pracy z dźwiękiem dawniej i dziś:
– rejestracja dźwięku
– edycja nagrań
– utrwalanie nagrań i ich emisja
2. Digitalizacja dźwięku:
– słowo o psychoakustyce i różnych rodzajach słyszenia
– ewolucja standardów zapisu i odtwarzania dźwięku
– omówienie zasady działania Pulse Code Modulation – Standard Definition vs High Definition
– konwertery analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe
– formaty bezkompresyjne i kompresyjne, dzisiejsze nośniki i perspektywy
3. Współczesne narzędzia służące komponowaniu / aranżowaniu / produkcji muzycznej:
– omówienie przeznaczenia i funkcjonalności najważniejszych modułów na przykładzie platform programowych Ableton Live oraz prezentowany podczas wykładu Bitwig Studio
– połączenie z dedykowanymi sterownikami zewnętrznymi przy pomocy protokołu MIDI lub OSC – omówienie parametrów istotnych w pracy nad muzyką i dźwiękiem
– programy modularne na przykładzie Native Instruments “Reactor”, Cycling 74 “Max/MSP” i jego Open Source’owym odpowiednik “Pure Data”
– syntezatory
– samplery
– procesory dźwięku / efekty
– sterowniki MIDI i OSC
4. Specjalistyczne narzędzia do restauracji i rekonstrukcji dźwięĸu (odszumianie itp.) – omówienie funkcjonalności na przykładzie iZotope RX-3 Advanced.
5. Na przykładzie platformy Pro Tools prezentacja kolejnych etapów pracy z dźwiękiem:
– zapis
– edycja (montaż, korekta intonacji)
– mix
– mastering
6. Dźwięk w kinie, telewizji i wydarzeniach specjalnych:
– dźwięk surround
– dźwięk sferyczny, systemy ambisonic oraz systemy dyskretne dźwięku sferycznego na przykładzie projektu 333 Spaces
7. Synteza mowy i śpiewu w zastosowaniach muzycznych i do komunikacji z użytkownikiem.
Prowadzący: Bartłomiej Kuźniak – muzyk, kompozytor, reżyser dźwięku, producent muzyczny i inżynier masteringu z ponad 20-letnim doświadczeniem, mający w swoim dorobku wielokrotnie nagradzane płyty takich artystów jak Penderecki, Górecki, Kilar, Kwartet Śląski, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Narodowa, Kayah, Vader; pracujący przy projektach wdrożeniowych z zakresu nowych technologii dotyczących rejestracji i reprodukcji dźwięĸu wielokanałowego wysokiej rozdzielczości.
https://studio333.net
https://studio333.net
Link do wydarzenia na facebooku.
Link do steramingu (twitch.tv) będzie dostępny wkrótce.